Trafik Zabıtası ne iş yapar??
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
17 Kasım 2011 11:28
Sarıyer trafiği her gün daha da içinden çıkılmaz bir hal alırken, Sarıyer Belediyesi’nin Motorlu Trafik Zabıtaları, Başkan’ın makam aracına park yeri açmakla meşgul...

Sarıyer'de trafik sorunu günden güne daha da içinden çıkılmaz bir hal almakta. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Şifa - Çayırbaşı Tüneli, Sarıyerli için ümit olmaya devam ededursun, Sarıyer’in içindeki denetimsizlik nedeniyle oluşan trafik aksamaları, vatandaşı çıldırma noktasına getirdi. Sık sık kilitlenen trafikte yangın, hastalık vb.. durumlarda müdahale şansı sıfıra inmekte. Haberin fotoğrafında da görüldüğü gibi Sarıyer Devlet Hastanesi'ne ait bir ambulans görevini yerine getirmek isterken trafikle mücadele etmek zorunda kalıyor.
Gözler burada bir kez daha Sarıyer’in en etkili yerel hizmet birimi olması gereken Sarıyer Belediyesine ve Sarıyer Belediyesi Motorize Trafik Zabıtalarına çevrilmekte.
Oysaki; belediye başkanı ve başkan yardımcılarının katılacakları program öncesinde sokaklarda gördüğümüz ve görevi başkanın makam aracına park yeri alanı açmaktan ibaret olan Sarıyer Belediyesi Trafik Zabıtaları, Beşiktaş, Eyüp ve Beyoğlu gibi komşu belediyelerimizde bakın nasıl bir yapıda hizmet vermekte:

İŞTE ÇÖZÜM AŞAĞIDAKİ TABLODA
Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmelikleri ile belediyelere verilen görevleri, kurdukları trafik hizmet birimleri aracılığı ile yürütülür. Bu birimler, Belediyelerin iş kapasitesine göre "Belediyde Trafik Şube Müdürlüğü" "Belediye Trafik Şefliği" veya "Belediye Trafik Memurluğu" olarak adlandırılır..
ÇALIŞMA ŞEKLİ
Bu birimlerde görevlendirilecek İdari ve Teknik Personel sayısı iş kapasitesine göre Belediye Başkanlarınca belirlenir.

1) Vatandaştan gelen trafikle ilgili sorunları değerlendirme, gerekli yerlere bildirmek ve gereğinin yapılmasını sağlamak.

2) Kaldırım üzerine park eden araçları trafik ekipleri ile koordineli olarak kaldırmak,ceza uygulatmak,
3) 01 /01 / 2005 tarihinde yürürlüğe giren ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanun kapsamında, trafikle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığına verilen görevler dışındaki hizmetleri sunmak. Büyükşehir Belediyesi ile koordineli görev yapmak, komisyonlarda bulunmak, planlama ve öneriler sunmak.

Belediye Trafik Hizmet Birimlerinin görev, yetki ve sorumlulukları
1) Vatandaştan gelen trafikle ilgili sorunları gerekli yerlere bildirmek ve gereğinin yapılmasını sağlamak.

2) Belediyemiz birimlerinin çalışmalarında trafik düzeni ve güvenliği için, gereken tedbirleri almak veya aldırmak.
3) Karayolu yapısı üzerinde, kenarında yapılan çalışmalarda Karayolları Trafik Kanunu 16.Maddesi ve bu maddeye göre çıkarılan yönetmelik hükümleri uyarınca, trafik düzen ve güvenliği için, gereken tedbirleri almak.
4) Çocuk Trafik Eğitim Parklarının planlanması ve yapımı ile ilgili Büyükşehir Belediyesine öneri ve etüt çalışması sunmak.

5) Taşıt yollarında yayaların ve araçların hareketlerini zorlaştıran ve trafiği tehlikeye düşüren her türlü engeli ortadan kaldırmak.
6) Yaya yollarında, yayaların hareketlerini zorlaştıran, bu yollara park eden motorlu - motorsuz araçları trafik ekipleri ile koordine kurarak, kaldırtmak.
7) Trafik için tehlike teşkil eden ancak, kaldırılması mümkün olmayan engellere gece ve gündüz görülebilecek şekilde önlem almak.

8) Yol yapısı veya işaretleme yetersizliği yüzünden trafik kazalarının vuku bulduğu yerlerde yetkililerce teklif edilen tedbirleri almak ve ilgili birimlere aldırtmak.
9) Vatandaşın, trafikle ilgili konularda bilgilendirilmesini sağlamak.

10) Vatandaşın şikayetlerinin doğru yerlere bildirmelerinin sağlanması.
(Örnek: Trafik Polisi, Karayollarının kapsamına giren konular hakkında bilgilendirilmeleri)
11) İlçe genelinde trafik düzenlenmesiyle ilgili planlama çalışmaları yaparak, Büyükşehir Belediyesine öneride bulunmak.
12) Trafik işaret levhalarının bakım ve onarımının yapılması, yaptırılması; yıpranmış yol çizgilerinin, bozuk sinyalizasyonların tespit edilerek onarılması hususunda, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na talepte bulunmak.
13) İlçemiz sınırlarında, trafik işaretlerinin konulması veya kaldırılması için, UKOME kararı alınması hususunda talepte bulunmak.

Belediyeler bu hizmetlerini; İl ve Büyükşehir, UKOME, UTK Komisyonlarınca, alınan kararlar doğrultusunda, Mahalli Trafik Zabıtası ile işbirliği içinde yürütürler.

"Belediye Trafik Müdürlükleri, görev olarak verilen hizmetlerin denetimi dışında trafiği denetleyemez ve hiçbir halde trafik suç ve ceza tutanağı düzenleyemezler".


Foto Galeri ( Toplam: 3 fotograf)


Bu Haber Toplam 3422 Defa Okunmuştur
Sarıyer trafiği
caner kanmaz
sarıyerdeki trafik sıkışıklığını isbak ve sarıyer marketin önündeki 2,zaman geliyor 3 sıra araç parkı kaldırılmadığı müddetçe çok can kaybı ve trafik yaşarız.tünele gelince çırçıra gidinde güzergahlara bakın bu trafiği rahatlatacağa hiç benzemiyor.
18/11/2011 12:18
reklam
Bu Kategoriye Ait Diğer Haberler
SON DAKİKA
ÜYE GİRİŞİ
Video Haber
Yazarlar
Ümit SANLAV
Ümit SANLAV
Atalay Kaban
Atalay Kaban
VURAL KARAHAN
VURAL KARAHAN
TEVFİK GELGEÇ (HOROZ)
TEVFİK GELGEÇ (HOROZ)
Selçuk Kavaloğlu
Selçuk Kavaloğlu
KIVANÇ EKİNCİ
KIVANÇ EKİNCİ
Ayşe ÜNLÜ
Ayşe ÜNLÜ
Gürol BAĞCI
Gürol BAĞCI
Pror. Dr. ERTAN TEZCAN
Pror. Dr. ERTAN TEZCAN