Sarıyer'de muhtarlık yarışı
13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto
24 Mart 2009 10:07
Muhtarlık eski cazibesini yitirmiş gibi gözükse de Sarıyer'in bir çok mahallesinde kıyasıya bir yarış var...
Eskiden kıyasıya yarışlara sahne olan muhtarlıklar, eski cazibesini kaybetti. Ancak adaylar, mahalle veya köy muhtarı olabilmek için yine de mücadele ediyor. Refah düzeyi yüksek mahallelerde muhtarlık fazla rağbet görmezken, gelir düzeyi düşük vatandaşların yaşadığı mahallelerde seçim yarışı eski heyecanıyla devam ediyor.
Bürokrasiyi azaltmak ve yazışmaları hızlandırmak amacıyla geliştirilen e-devlet projesi muhtarlardan ikametgah ve nüfus cüzdanı alma işlemine son verdi. Vatandaşların kimlik bilgilerine internetten ulaşımı sağlayacak Kimlik Paylaşım Sistemi de muhtarların kalan gelir kalemini de ellerinden alacak. Muhtarlığın gelir kapısı olmaktan çıkması, mahalli seçimlerde muhtar adayı sayılarını da önemli ölçüde etkiledi. Bir zamanlar 10 adayın çıktığı refah düzeyi yüksek mahallelerde yarış tamamen bitti. Varoş kabul edilen mahallelerde ise muhtarlık hâlâ cazibesini koruyor ve yerel seçimlerde birden çok adayın yarışına sahne oluyor.

Sarıyer Merkez Mahallesinin mevcut muhtarı bu sene de adaylığını sürdürürken, Baygın Yusuf olarak bilinen eski Sarıyerli futbolcu Yusuf Dalgıç ve Sarıyerli bir çok gence eğitim veren Sarıyer İlköğretim okulu yöneticilerinden Ahmet Filik de iddialı adaylardan.

Büyükdere de artık değişimin vaktigeldi diyen Büyükdere Mahallesi Muhtar adayı Özbay Er, başta sandıklar olmak üzere işin sıkı tutulması gerektiğinin bilincinde.

Sarıyer`in yalıları ile ünlü mahallesi Yeniköy`de seçime tek rakiple giren muhtar Engin Cevahiroğlu, 2004 seçimlerinde muhtar olabilmek için 10 adayın çıktığını ve seçimde büyük bir heyecan yaşandığını anlattı.

Sarıyer`in varoş kabul edilen Fatih Sultan Mehmet Mahallesi`nde ise muhtarlık seçimleri bir hayli çekişmeli durumda. Mahallede 12 muhtar adayı olduğunu söyleyen muhtar Nurettin Coşkun, buranın İstanbul`da muhtarlık seçiminin en yoğun yaşandığı mahallelerden biri olduğunu düşünüyor. Mahallede altyapı, imar, elektrik, doğalgaz, eğitim ve birçok sorun olduğunu anlatan Coşkun, adayların seçimi kazanabilmek için belediye başkan adayı gibi çalıştığını dile getirdi.


Bu Haber Toplam 5161 Defa Okunmuştur
reklam
Bu Kategoriye Ait Diğer Haberler
SON DAKİKA
ÜYE GİRİŞİ
Video Haber
Yazarlar
Ümit SANLAV
Ümit SANLAV
Atalay Kaban
Atalay Kaban
VURAL KARAHAN
VURAL KARAHAN
TEVFİK GELGEÇ (HOROZ)
TEVFİK GELGEÇ (HOROZ)
Selçuk Kavaloğlu
Selçuk Kavaloğlu
KIVANÇ EKİNCİ
KIVANÇ EKİNCİ
Ayşe ÜNLÜ
Ayşe ÜNLÜ
Gürol BAĞCI
Gürol BAĞCI
Pror. Dr. ERTAN TEZCAN
Pror. Dr. ERTAN TEZCAN